W obliczu dynamicznie zmieniających się przepisów prawa w Unii Europejskiej, w szczególności w odniesieniu do standardu EN 301 549 oraz wytycznych WCAG 2.1 na poziomie AA, kwestia dostępności cyfrowej staje się nie tylko wyzwaniem, ale i koniecznością dla większości stron internetowych.
Na początku przedstawię obecną sytuację na rynku, gdzie kwestie dostępności często są marginalizowane, a klienci nie dostrzegają potrzeby inwestycji w ten obszar.
Przyjrzymy się bliżej konsekwencjom prawnym i wizerunkowym wynikającym z nieprzestrzegania tych wymogów, zwłaszcza w kontekście platformy WordPress i WooCommerce. Omówię, dlaczego ignorowanie standardów dostępności może okazać się kosztowne.
Następnie porównam kluczowe różnice między regulacjami europejskimi i amerykańskimi. Pokażę praktyczne kroki w celu dostosowania stron do nowych standardów oraz omówię rolę testów manualnych w uzupełnieniu automatycznych narzędzi.
Poruszę również temat ograniczeń popularnych wtyczek do WordPressa w zakresie zapewnienia pełnej dostępności.
Zwrócę również uwagę na rekomendacje dotyczące wdrażania WCAG 2.2, z uwzględnieniem najważniejszych zmian w porównaniu do wersji 2.1.
Prelekcja ma na celu nie tylko dostarczenie uczestnikom praktycznej wiedzy i przykładowych narzędzi niezbędnych do skutecznego dostosowania stron internetowych do aktualnych wymogów prawnych, ale również zainspirowanie do podjęcia działań na rzecz tworzenia bardziej dostępnych stron internetowych.
Pasjonat WordPressa, tech lead w Ambiscale, developer i mentor, czerpiący wiele radości z możliwości kodowania jakościowych rozwiązań, kreowania trendów na rynku oraz uczenia i obserwowania rozwoju wielu potężnych developerów.
Przygodę ze stronami internetowymi i WordPressem zaczął w 2012 roku. Tak szybko, jak na swojej ścieżce spotkał WordPress’a, tak został z nim po dziś dzień i nie zapowiada się, żeby przygoda ta miała się skończyć.
W swojej pracy odpowiada za rozwój zespołów technicznych, dostarczanie i utrzymanie wysokiej jakości projektów, głównie opartych o WordPress, dbając o najwyższy poziom wydajności, bezpieczeństwa, SEO oraz dostępności stron internetowych.
Między pracą lubi podróże małe i duże, fan sportów ekstremalnych i adrenaliny, fantasy i gier MMO.